Emine Erdoğan Uluslararası Temaslarına Devam Ediyo…

Rusya, Türkiye'den domates ithalatını arttırma kararı aldı
Rusya, Türkiye'den domates ithalatını arttırma kararı aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karısı Emine Erdoğan, “Tüm dünyada ön yargılar kuvvetlenip ırkçılık yükselirken biz, sevginin dilini hakim kılmak istiyoruz. Dünyanın bu huzur iklimine ihtiyacı var” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Antalya Diplomasi Forumu’nda katılım sağlayan liderlerin eşleri ile görüştü.

Programda açıklamalarda bulunan Emine Erdoğan, koronavirüs pandemisi ile mücadele edilen bugünlerde, yüz yüze görüşebilmenin oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Emine Erdoğan, Akdeniz’in, kıymetli medeniyetlere ev sahipliği yapmış eşi benzeri olmayan bir coğrafya olduğuna dikkat çekti.

”DÜNYANIN HUZUR İKLİMİNE İHTİYACI VAR”

Türkiye’nin tüm gayretlerinin Akdeniz’i bir barış denizi konumuna getirmek, bölgede kararlılığı temin etmek olduğunu söyleyen Emine Erdoğan, “Tüm dünyada ön yargılar kuvvetlenip ırkçılık yükselirken biz, sevginin dilini hakim kılmak istiyoruz. Dünyanın bu huzur iklimine ihtiyacı var. Bu da ancak etkin bir diplomasi ile mümkündür” dedi.

Teknolojinin yeni iletişim olanakları tanıdığı bir dönemin yaşandığını fakat bu döneme “gerçeklik ötesi” dönem de denildiğini dile getiren Emine Erdoğan, “Yalanın hızlı şekilde dolaşıma girdiği, algıları şekillendirdiği bu dönemde, hakikatin sözcüsü olmak en temel meselemiz olmalıdır” şeklinde konuştu.

”İNSANIN İNSANA MUHTAÇ OLDUĞUNU SALGIN SÜRECİNDE HEP BİRLİKTE TECRÜBE ETTİK”

Çatışmaların, ırkçılık hastalığının şifasının ve ön yargının, gerçeğin ve güzeli yaymak olduğunun altını çizen Emine Erdoğan, şu açıklamada bulundu:

“Bu anlamda, insani ve kültürel diplomasiye son derece büyük önem atfediyorum. İnsanın insana muhtaç olduğu gerçeğini, koronavirüs salgını sürecinde hep birlikte tecrübe ettik. Aynı şekilde ortak evimiz olan dünya, küresel bir tehditle karşı karşıya, iklim değişikliği gezegenimizi tehdit ediyor. İnsanlığın geleceğini etkileyecek bu ortak sorunlarla birlikte mücadele etmeliyiz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilir.’ Herkes için adil bir dünyanın inşasında, birlikte yapabileceğimiz nice güzel iş var.”

Emine Erdoğan, liderlerin eşlerine közde pişirilen geleneksel Türk kahvesi ikramı yaptı.

Programda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşi Hülya Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy da Emine Erdoğan’ın yanında yer aldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*