Güneydoğu Anadolu Projesinde Gelişme! Mezopotamya…

Güneydoğu Anadolu Projesinde Gelişme! Mezopotamya...
Güneydoğu Anadolu Projesinde Gelişme! Mezopotamya...

Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP) ilerideki sene sona ermesi ile beraber Mezopotamya ovası su ile buluşacak.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nde (GAP) gelişmeler yaşandı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan kaynakların değerlendirilerek, yöre halkının gelir düzeyini ve yaşam kalitesini yükseltmek, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam olanaklarını yükselterek ulusal düzeyde ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak üzere hayata geçirilmek için çalışılan GAP’ın 2022 senesinde sona ermesi düşünülüyor. 

Meydana gelen söz konusu projenin sona ermesi durumunda Mezopotamya ovası su ile buluşacak. Gölet ve kanalların olduğu alanlar, suyu buraya gelip de tarlayla buluşacağı alanın en önemli noktasında bulunduklarını dile getiren Kızıltepe Hububat ve Ticaret Merkezi Başkanı Mehmet Şerif Öter, GAP suyu bölgeye geldiği gibi bölgenin ekonomisi şahlandığını da belirterek ‘Burada çalışma var. Ama bu çalışma daha da arttırılabilir. GAP Mardin için ve bölge için ne demek, bölge için hayati, ülke için ise zaruridir. Çünkü bu sene yaşadığımız kuraklıktan anladık ki tarım olmadan hayat olmaz. Tarımın olması dünyada yaşanan küresel kuraklık ve olumsuz durumlara karşı toprağın sulanması gerekiyor. GAP suyu bölgeye geldiği zaman bölgenin adeta ekonomisi şahlanıyor. Ülkemizin bakliyat, hububat ihtiyaçlarını büyük oranda bölgeden tedarik edilir. Bunun bir an önce tamamlanması gerekiyor. Biz bu vesileyle yetkililerimize buradan sesleniyoruz’ ifadelerini kullandı. 

“GAP’IN BİTMESİ VE GÖLETİN TAMAMLANMASI İÇİN ÖDENEĞİN ARTTIRILMASI GEREKİYOR” 

Yapılan incelemeler doğrultusunda işlerin gereken ve istenilen seviyede gitmediğini dile getiren Öter, ‘Allah’a şükürler olsun devletimiz güçlüdür, büyüktür. Hükümetimiz son yıllarda bu ülkeye çok büyük hizmetler yaptı. Çok büyük projeleri hayata geçirdi. Bu GAP projesinin bitmesi ve göletin tamamlanması için biraz ödeneğin arttırılması gerekiyor. Yaptığımız araştırmalarda çalışmalar istenen seviyede yürümüyor. Bu hayati bir konudur. Bir taraf tamamen telef oldu. Bir tarafta suyu olduğu için 700-800 verim aldı. Telef olan sadece Mardin çiftçisinin değil. Bu ülkenin kaybıdır. Milli servetidir. Biz şimdi bu buğdayı ve mısırı burada kuraklıktan dolayı telef olan çiftçinin elektrik fiyatlarından dolayı ekemediğini, üretim yapamadığını dışarıdan ithal ediyoruz. Bu nedenle paramız dışarıya gidiyor. Bizim talebimiz GAP’ın bitirilmesi noktasında ödeneğin arttırılmasıdır. Ödenek arttırılırsa, 2022 yılında bu iş tamamlanmış olacak. Bu sene sonuna doğruda gölete su gelecek’ şeklinde konuştu. 

“250 PERSONEL VE 50 İŞ MAKİNASIYLA BURADA GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYORUZ” 

6 yıldır bu projede çalıştıklarını ifade eden Mardin Depolama Proje Müdürü Nuri Akyol, ‘Projenin bitiş tarihi 2023’ün sonudur. Ama ödenek geldiği takdirde 2022’nin mayıs ayında bu projeyi bitirip göletin içerisine suyu vermeyi düşünüyoruz biz. Projenin bitmesi için şu anda 150 milyon civarında bir ödeneğe ihtiyacımız var. Biz şu anda normal 2021 ödeneğimizi bitirmişiz. Buna rağmen biz ülkeye faydalı olsun diye şu anda gelenek üstü çalışıyoruz. Çalışmalarımız 2 vardiya şeklinde oluyor. Yaklaşık olarak 250 personel ve 50 iş makinasıyla burada gece gündüz çalışıyoruz. Ödenek geldiği takdirde 2022’nin 6. ayında burayı teslim etmeyi düşünüyoruz’ ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*