Müsilaj Temziliği Seferberliğinde 392 Metreküp Den…

Müsilaj Temziliği Seferberliğinde 392 Metreküp Den...
Müsilaj Temziliği Seferberliğinde 392 Metreküp Den...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başlatılan deniz temizliği seferberliği hakkında son bilgileri paylaştı.

Marmara Denizi’ni kaplayan müsilaj bakanlıklar harekete geçti. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, başlatılan deniz salyası temizlik seferberliğinde yaklaşık 392 metreküp müsilaj toplandığını açıkladı. 

Bakan Kurum, deniz salyası olayının araştırılması için de Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunu açıkladı. Komisyonda deniz salyasının nedenleri araştırılacak ve çözüm üretilecek. Bakan Kurum ayrıca deniz salyası temizliğindeki son durumu da paylaştı. 392 metreküplük deniz salyasının bertarafa gönderildiğini açıkladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da müsilaj için mücadele programını pazartesi günü açıklayacağını duyurdu.  

‘TOPLAMDA 392 METREKÜP MÜSİLAJI DENİZİMİZDEN TOPLADIK’

Bakan Kurum, ‘Marmara Denizimizi kaplayan müsilajla mücadelemizde, 8 ve 9 Haziran günlerinde toplamda 392 metreküp müsilajı denizimizden toplayarak, bertarafa gönderdik. Marmara Denizi Koruma Eylem Planımızı kararlılıkla uygulayarak, temizliğimize devam edeceğiz. 8 Haziran’da 15 bölgede denizden 235,2 metreküp, 9 Haziran’da 16 bölgede denizden ve karadan 156,6 metreküp müsilajı temizledik. Şehirlerimize göre; İstanbul 103,8 metreküp, Balıkesir 79 metreküp, Kocaeli 56 metreküp, Yalova 53 metreküp, Bursa 50 metreküp, Çanakkale 27 metreküp, Tekirdağ 23 metreküp müsilaj topladık’ ifadelerini kullandı. 

‘DENİZ CANLILARIMIZI KADERİNE TERK ETMEYECEĞİZ’

46 temizleme gemisi ve 27 tekneyle 7 gün 24 saat çalışmaların sürdüğünü açıklayan Kurum, ‘Medeniyetimizin göz bebeği şehirlerimizi, Marmara Denizimizi ve deniz canlılarımızı kaderine terk etmeyerek, kirlilikten kurtaracağız’ dedi. 

‘PROGRAMINI PAZARTESİ GÜNÜ KAMUOYUNA SUNACAĞIZ’

‘Marmara Denizi Koruma Eylem Planı İstanbul Koordinasyon Merkezi’ toplantısından sonra konuşan Vali Ali Yerlikaya, ‘Müsilaj kirliliğine karşı düzenlediğimiz Marmara Denizi Koruma Eylem Planı İstanbul Koordinasyon Merkezi toplantımızı gerçekleştirdik. Ortak iradeyle belirlenen Uygulama Programını Pazartesi günü kamuoyuna sunacağız’ dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*