Rusya’dan ABD’ye Sert Mesaj Geldi! Rusya Dışişleri…

Rusya, Türkiye'den domates ithalatını arttırma kararı aldı
Rusya, Türkiye'den domates ithalatını arttırma kararı aldı

ABD-Rusya zirvesinin getirdiği gerilim sürüyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Putin-Biden zirvesine ilişkin ABD yetkililerinin yaptıkları yorumlarda sadece kendi isteklerinden bahsettiğini belirtti.

Sergey Lavrov ve Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey, Rusya’nın başkenti Moskova’da görüşmelerinden sonra ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın İsviçre’nin Cenevre şehrinde 16 Haziran tarihinde konuştuğunu hatırlatan Lavrov, söz konusu görüşmede Belarus probleminin görüşüldüğünü bildirdi. Lavrov, ‘Her bir halkın kendi tarihi, değerleri, kültürü ve gelenekleri var. Görüşmede bu kabul edildi. Bu unsurlara saygı duyulmasa da bunların olduğu gibi kabul edilmesi ve dikkate alınması gerekiyor. Bu, modern dünyanın bir gerçeğidir’ şeklinde konuştu. 

‘TEK TARAFLI OYUN OLMAYACAK’ 

Rusya ve ABD’deki iki liderin diplomatik misyon temsilciliklerinin, problemin çözülmesi hususunda mutabık olduklarını dile getiren Lavrov, bunun, “eş zamanlı” adımların atılmasıyla mümkün olacağını vurguladı. Lavrov, Rusya ve ABD’nin büyükelçilerinin görev yerlerine dönmeleri konusunda anlaştığına dikkati çekti. Bunun önemli “sembolik jest” olduğuna işaret eden Lavrov, ‘Bu, Amerikalıların oluşturduğu engelleri görüşmek için şartları oluşturuyor’ şeklinde konuştu. Lavrov, ABD yetkililerinin Putin-Biden zirvesine ilişkin yorumlarını da değerlendirdi. Söz konusu yorumlarda, Amerikan tarafının sadece kendi isteklerinden bahsettiğini vurgulayan Lavrov, ABD’ye tepkisini göstererek ‘Bu, başkanların görüştüğü yaklaşım değil. Zirveyi bu şekilde yorumlayanların bizi duymasını istiyorum; tek taraflı oyun olmayacak’ ifadesini kullandı. 

‘BATI’NIN YAPTIRIMLARINA KARŞIYIZ’ 

Belarus Dışişleri Bakanı Makey de Batı ülkelerinin ülkesine yönelik yaptırım uyguladığına dikkati çekerek “Yaptırımlara kesinlikle karşıyız. Son zamanlarda, Batı’da düşük siyasi sorumluluk duygusuna sahip ve okuma yazma oranı düşük olan siyasetçiler ortaya çıktı’ ifadelerini kullandı. Söz konusu yaptırımların Belarus’u “sakinleştirmeyeceğine” işaret eden Makey, “Ayakta kalmayı başaracağız. Yaptırımlara karşı önlem hazırladık’ şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*